steaua csm eximbank baschet masculin silviu prescornitoiuCSU Atlassib Sibiu a pus punct fazei a doua din sezonul regulat cu o înfrângere, pe care a suferit-o în meciul susținut în deplasare, în compania echipei Steaua CSM Eximbank București. Scor final: 90-74 (18-20, 26-20, 21-19, 25-15). În jocul-tur, formația din Sibiu s-a impus cu scorul de 106-79. Astfel, CSU Atlassib Sibiu a încheiat sezonul regulat pe locul 6 (16 victorii, 16 înfrângeri), și se pregătește de play-off, care va începe în 17 sau 18 aprilie.

Dan Fleșeriu, antrenor CSU Atlassib Sibiu: „Am făcut un meci bun până la pauză. Am repetat niște apărări pe care le vom folosi în meciurile care urmează, apărarea pe care am făcut-o și în meciul cu Craiova, de pe teren propriu, și a funcționat mai bine. După pauză, băieții nu au mai avut aceeași energie în apărare și asta a făcut să pierdem pe final. La ultimele meciuri am încercat să folosim, mai multe minute, jucători care au evoluat mai puțin, pentru a-i testa. Am vrut să știm care sunt pregătiți să ajute echipa în play-off, iar băieții nu ne-au dezamăgit. Avem speranțe mari de la ei. Jocul de pase al echipei funcționează destul de bine, lucru care mă bucură. Toți cei zece jucători pe care îi avem la dispoziție acționează ca o echipă, dar, în continuare, considerăm că apărare face diferența. Urmează 10 zile în care avem timp, în special, să refacem jucătorii cu probleme de sănătate. De asemenea, vom continua să ne punem la punct, așa cum am făcut și în ultimele meciuri, din punctul de vedere al apărării, pentru a fi pregătiți pentru meciurile care urmează”.