lucian balan fc brasov fcm baia mare
Înaintea fluierului de start al meciului de la Brașov s-a ținut un moment de reculegere în memoria lui Lucian Bălan, fost fotbalist la Steaua (generația Sevilla 1986) și FC Baia Mare, care s-a sinucis, zilele trecute.

FC Brașov a depășit șocul de la Pâncota (județul Arad), când a pierdut în fața Șoimilor fără drept de apel, și a câștigat meciul de pe teren propriu în compania FCM Baia Mare (Liga a 2-a, seria a 2-a, etapa a 14-a). Scorul final al partidei de pe stadionul „Tineretului” a fost 2-0 (0-0), după golurile marcate de Ene (49′) și Bogdan Rusu (90’+2′). „Stegarii” au evoluat în inferioritate din prima repriză, după eliminarea prostească a lui Olteanu (două avertismente, 33′). Egalitatea numerică s-a restabilit la 1-0, când mai erau 30 de minute de jucat (Ilie, două „galbene”, 63′).

În aceeași etapă, dar o zi mai devreme, Șoimii Pâncota-Unirea Tărlungeni 1-1 (1-0). Au marcat Popescu (autogol, 30′), respectiv Petra (73′).