Timp de 6 zile, Brașovul a găzduit un eveniment sportiv de amploare, la care au luat parte 160 de echipe din 9 țări (record al competiției ajunsă în 2012 la ediția a 4). Este vorba de Brașov Junior’s Cup 2012a – o competiție organizată de ACS Tâmpa, în colaborare cu Primăria Brașov. George Scripcaru, primarul Brașovului, prezent la festivitatea de premiere de pe stadionul „Carpați”, a declarat: „A fost o bucurie pentru mine să văd atât de mulți copii la un loc și a fost o mândrie că le-am oferit trofeele și medaliile. Municipalitatea din Brașov s-a implicat în acest proiect și vom continua să susținem și pe viitor proiecte sportive pentru copii, deoarece ei sunt viitorul nostru”.

Categoria Under 8 (copii născuți până în 2005)
1. ACS Tâmpa (Blue) Brașov
2. ACS Kinder Sângeorgiu de Mureș
3. Prosport Focșani
Cel mai bun jucător: Denis Antal (ACS Kinder Sângeorgiu de Mureș).
Cel mai bun portar: Tudor Botiș (ACS Tâmpa Brașov).
Golgheter: Eduard Pană (Prosport Focșani).

Categoria U9 (2004)
1. ACS Tâmpa (White) Brașov
2. Dani Coman (Alb) Pitești
3. ACS Kinder Sângeorgiu de Mureș
Cel mai bun jucător: Grigore Iustin (ACS Tâmpa Brașov).
Cel mai bun portar: Mario Moldoveanu (ACS Kinder Sângeorgiu de Mureș).
Golgheter: David Palade (SF Dani Coman Pitești).

Categoria U10 (2003)
1. Dynamik Craiova
2. Dani Coman Pitești
3. Inițial București
Cel mai bun jucător: Robert Popescu (Dynamic Craiova).
Cel mai bun portar: Alexandru Peteacă (Inițial București).
Golgheter: Marius Iordache (SF Dani Coman Pitești).

Categoria U11 (2002)
1. ACS Tâmpa Blue
2. FC Brașov
3. Tatran Presov
Cel mai bun jucător: Martin Svidersky (Tatran Presov).
Cel mai bun portar: Dragos Bârlădeanu (ACS Tâmpa Brașov).
Golgheter: Ilie Filip (Dimsoft București).

Categoria U12 (2001)
1. Petrolul Ploiești
2. FC Bența (1) Brașov
3. FC Vaslui
Cel mai bun jucător: Octav Gabriel (FC Vaslui).
Cel mai bun portar: Zivko Petrov (Akademia Goran Pandev).
Golgheter: Iulian Ilie (Petrolul Ploiești).

Categoria U13 (2000)
1. FC Brașov
2. Concordia Chiajna
3. Gloria Buzău
Cel mai bun jucător: Denis Politic (FC Brașov).
Cel mai bun portar: Robert Burlacu.
Golgheter: Victor Cazan (Atletico Craiova).

Categoria U14 (1999)
1. „Poli” Timișoara
2. West Bromwich Albion
3. Luceafărul Oradea
Cel mai bun jucător: Mike Smith (West Bromwich Albion).
Cel mai bun portar: Mario Contra („Poli” Timișoara).
Golgheter: Cătălin Mierlici (Sport Team București).

Categoria U15 (1998)
1. Cautiș Steaua Sudului București
2. școala de Fotbal Constantin Dumitru Pitești
3. West Bromwich Albion Birmingham
Cel mai bun jucător: Lucian Fulga (Cautiș Steaua Sudului București).
Cel mai bun portar: Ștefan Chișcă (Pajura Huși).
Golgheter:  Alexandru Tudoran (Pajura Huși).

Categoria U16 (1997)
1. Akademia Goran Pandev
2. Speranța Târgu Mureș
3. Primavera Deva
Cel mai bun jucător: Kurt Redzep (Akademia Goran Pandev).
Cel mai bun portar: Edward Marinca (Primavera Deva).
Golgheter: Rareș Ruja (Speranța Târgu Mureș).

Ciprian Jurubescu, președinte ACS Tâmpa Brașov: „Suntem bucuroși că am dus la bun sfârșit o nouă ediție a acestui puternic turneu. Faptul că tribunele au fost arhipline la finale și că o televiziune naționala ca Digi Sport a dorit să transmită în direct meciurile finale ne spune că am făcut o muncă bună, iar asta ne bucură, dar ne și obligă pentru viitor”.