Liga a 4-a (seria Brașov) a intrat în vacanță, odată cu derularea etapei a 17-a, sâmbătă, 26 noiembrie 2011. Dincolo de rezultatele înregistrate (surpriză la Cristian, unde Inter, locul 2 în serie,  a pierdut în fața Virometului Victoria), pe carele vom prezenta mai jos, trebuie amintite cele două evenimente mai puțin plăcute, petrecute la Făgăraș, respectiv Hărman. Astfel, jocul dintre CSM-ul lui Adrian Hârlab și FC Ghimbav 2000 a fost întrerupt în minutul 78, la scorul de 1-0 pentru gazde (gol Streza, minutul 1!). Mai întâi, antrenorul-jucător al oaspeților, Ionuț Pârvu a văzut „roșu”, pentru cumul de avertismente (minutul 73). Apoi, alt om al Ghimbavului, Sandu, a fost eliminat direct, pentru un atac periculos (minutul 78). A fost momentul în care FC Ghimbav 2000 s-a retras de pe teren.

La Hărman: Carpați Berivoi – un eliminat și 4 accidentați

Într-o altă dispută, la Hărman – situație oarecum asemănătoare. Cu puține minute înaintea intrării la cabine, echipa oaspete rămâne în minus (Brătescu – „roșu” direct, pentru injurii aduse arbitrului, minutul 42), când deja scorul era 3-0 în favoarea Înfrățirii (goluri înscrise de Morcov – minutele 2 şi 33 și Feraru, 26). Cum pe parcursul întâlnirii Carpați Berivoi a mai pierdut 4 jucători, toți accidentați, în minutul 51, conform regulamentului, arbitrul a fluierat finalul ostilităților.

Surpriză la Cristian: Inter – Viromet 1-2

Rezultate etapa a 17-a (sezonul 2011/2012) în Liga a 4-a (Brașov): Olimpic Voila – Izvorul Hoghiz 4-1, CSM Făgăraș – FC Ghimbav 2000 1-0 (conform regulamentului, victorie pentru gazde, cu 3-0, și sancțiuni pentru formația din Ghimbav), Inter Cristian – Viromet Victoria 1-2 (în deschidere, la juniori, 10-0), Viitorul Ghimbav – Olimpia Sânpetru 2-1, Înfrățirea Hărman – Carpați Berivoi 3-0 (același scor și pe teren, și la „masa verde”; la juniori, succes al gazdelor cu 17-0!), CFR Brașov – Cetate Rupea Homorod 1-0, ASF Zărnești – Energia Feldioara 2-1, Aripile Brașov – Unirea 2 Tărlungeni 3-3 (2-7 la juniori), AS Jibert – FC Râșnov 2-1 (la juniori 2-7).

CSM Făgăraș privește spre baraj

În clasamentul Ligii a 4-a (Brașov), primele 5 poziții sunt ocupate, în ordine, de CSM Făgăraș (47puncte), Inter Cristian (33), Unirea 2 Tărlungeni (30), Înfrățirea Hărman (30) și ASF Zărnești (30). Iar pe locurile 14-18 se găsesc Cetate Rupea Homorod (18), Olimpic Voila (18), Energia Feldioara (15), Carpați Berivoi (5) și Izvorul Hoghiz (1).