scrima csm brasov cupa satu mareCupa Satu Mare a fost un concurs de sabie (primul după 15 ani!) organizat sâmbătă, 11 iunie, în Sala de Scrimă „Alexandru Csipler”, la care au luat parte 55 de sportivi din România și Ungaria. Aceștia s-au duelat la 4 categorii de vârstă: 11-12 ani feminin, 13-14 ani feminin, 11-12 ani masculin și 13-14 ani feminin.

Bineînțeles că la evenimentul de la Satu Mare au participat și sportivii de la CSM Brașov (antrenor Marius Gălăţanu). La fete 11-12 ani, Ana Maria Botezatu a avut un parcurs fără greşeală şi a intrat în posesia medaliei de aur, după ce a dispus în finală cu 15-13 de Villo Nyiri (NYVSC Veszprem). La aceeaşi categorie de vârstă, o altă sportivă de la CSM Braşov, Ana Ovesia, a încheiat concursul pe locul 8. A doua medalie pentru CSM Braşov a fost obţinută de Vanessa Danciu (bronz la 13-14 ani).

Ceilalți învingători au fost Kecsksemeti Aron (NYVSC Veszprem) la 13-14 ani băieți, Varga Emilia (NYVSC Veszprem) la 13-14 ani fete și David Balc (CS Satu Mare) la 11-12 ani băieți.