Nicio zi nu mai e până la meciul pe care FC Brașov îl va susține în Cupa României (optimi), în compania Petrolului din Ploiești. Aceasta după ce, cu mai puțin de-o săptămână-nainte, Petrolul a obținut victoria (1-0) în jocul de campionat susținut tot în dauna FC Brașov și tot sub Tâmpa. Sorin Cârțu, tehnicianul „stegarilor”, a luat cuvântul înainte disputei din Cupă: „Comparativ cu meciul din campionat, acesta are un alt specific. Însă dificultatea și intensitatea sunt identice. Poate e cu atât mai dificil cu cât Petrolul are ca obiectiv declarat câștigarea Cupei. Sper ca jucătorii noștri să lase în urmă ce au făcut greșit la ultimul meci și să reușească un rezultat favorabil. Nu menajăm pe nimeni, trimitem în teren cea mai bună formulă de echipă pe care o putem alinia. Să ținem cont și de indisponibilitățile lui Madeira și Cristi Ionescu. E o partidă care se poate termina și la egalitate, pot fi prelungiri și chiar lovituri de departajare. Luăm în calcul orice variantă pentru a ne califica în sferturi”. (foto: mediafax)